Need help

Status
Not open for further replies.
pencil + eraser = 1.10

eraser = pencil + 1.00

substitute out the eraser

pencil + (pencil + 1.00) = 1.10

2 pencil + 1.00 = 1.10

2 pencil = 0.10

1 pencil = 5p
Forgive this divvy asking the question, but where do you get 2 pencils from?

The question asks (hypothetically) what would the pencil cost without the rubber, not:

You have two pencils, one with a rubber, one without. The rubber costs 1 pound, what does the pencil cost?

As I said, probably being a div but I just don't see it.
 

Forgive this divvy asking the question, but where do you get 2 pencils from?

The question asks (hypothetically) what would the pencil cost without the rubber, not:

You have two pencils, one with a rubber, one without. The rubber costs 1 pound, what does the pencil cost?

As I said, probably being a div but I just don't see it.

this is simply anti-semantic rhetoric and cannot be tolerated
 

Status
Not open for further replies.

Welcome

Join Grand Old Team to get involved in the Everton discussion. Signing up is quick, easy, and completely free.

Shop

Back
Top